11.09.23
Obsesja na punkcie oczu
Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy, i nie ma w tym przesady. To właśnie one przyciągają naszą uwagę i stanowią centralny punkt podczas rozmowy. Gdy patrzymy w czyjeś oczy, możemy dostrzec piękno, które tam się kryje - piękno, które jest unikalne dla każdego z nas. Nic zatem dziwnego, że wiele osób zwraca szczególną uwagę na wygląd swoich oczu i ch więcej»

KONTAKT


Blog

HomeBlog › Peeling chemiczny najlepiej jest wykonywać jesienią i zimą

Peeling chemiczny najlepiej jest wykonywać jesienią i zimą

10.17.2022

Peeling chemiczny to jeden z najpopularniejszych zabiegów medycyny estetycznej. Polega na złuszczeniu martwego naskórka za pomocą odpowiednio dobranych substancji chemicznych. Najlepiej wykonać go gdy skóra nie jest wystawiania na działanie promieni słonecznych.

Peeling chemiczny - rodzaje, na czym polega i jakie są korzyści po jego wykonaniu.

Peeling chemiczny pomaga w walce z przebarwieniami, bliznami lub gdy chcemy zmniejszyć widoczność zmarszczek. Powinien być przeprowadzany w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych lub u dermatologa, ale niektóre z nich (te delikatniejsze) można stosować w domowym zaciszu.

Peeling chemiczny przeznaczony jest dla osób, które chcą usunąć przebarwienia i plamy posłoneczne, spłycić drobne zmarszczki czy zmiany potrądzikowe.

Peeling chemiczny oczyszcza skórę, pobudza ją i odświeża, jednocześnie dodając blasku. Dodatkowo odmładza i działa przeciwstarzeniowo. Odpowiednio dobrany pomaga uporać się z takimi problemami skórnymi jak trądzik, rumień, przesuszenie skóry czy nadmierne przetłuszczanie.

Jak wygląda zabieg?

Pierwszym etapem jest dokładne oczyszczenie skóry. Następnie wacikiem lub specjalnym pędzelkiem lekarz nakłada dobrany do potrzeb naszej cery peeling. Ten może mieć różną formę - maski, żelu lub gęstego płynu. Niektóre kwasy, jak np. kwas glikolowy, TCA wymagają dodatkowo neutralizacji specjalnym preparatem. Zabieg za każdym razem kończy się zabezpieczeniem skóry łagodzącym kremem.

Rodzaje peelingów chemicznych

Jest kilka rodzajów peelingów chemicznych, ale ich działanie jest podobne - wszystkie złuszczają naskórek. Różnią się jednak głębokością złuszczania i stężeniem kwasu.

peeling płytki (powierzchniowy) - jego działanie obejmuje wyłącznie naskórek. Niektóre z peelingów płytko powierzchniowych można wykonać samodzielnie w domu. Pozwala zredukować niewielkie i drobne zmarszczki, a także trądzik i przebarwienia.

 • peeling średnio głęboki - działanie obejmuje zarówno naskórek, jak i skórę właściwą. Substancje chemiczne, które są użyte do zabiegu, pozwalają pozbyć się niezbyt głębokich zmarszczek, przebarwień czy blizn potrądzikowych.
 • peeling głęboki - użyte substancje chemiczne działają na skórę właściwą. Może być wykonany wyłącznie przez lekarza. Pozwala na eliminację zmarszczek oraz blizn.
Efekty po peelingu chemicznym

Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona i podrażniona – pacjentka musi być przygotowana na to, że jeszcze przez kilka dni naskórek może się złuszczać. Ale gdy wszystko wróci do normy, efekt to będzie gładka, rozświetlona i jędrna skóra

Jakie jeszcze korzyści płyną ze stosowania peelingu chemicznego?
 • Zmarszczki ulegną spłyceniu,
 • Pory stają się mniej widoczne, uregulowane zostaje wydzielanie sebum,
 • Zmniejszy się widoczności blizn i przebarwień,
 • Trądzik zostanie zredukowany,
 • Nastąpi poprawa i wyrównanie kolorytu skóry.
Najpopularniejsze zabiegi z wykorzystaniem peelingu chemicznego
 • Peeling kwasem glikolowym o stężeniach 20% i 35% - Ten peeling polega na chemicznym złuszczaniu powierzchownej warstwy naskórka tzw. warstwy rogowej. Zabieg ten powinien być kilkakrotnie powtarzany w odstępach jedno lub dwutygodniowych. Ten rodzaj peelingu stosuje się, by uzyskać tzw. „efekt wyspanej skóry”, czyli by poprawić koloryt i elastyczność skóry, zmniejszyć powierzchowne zmarszczki, drobne zaburzenia rogowacenia naskórka, nadmierną suchość skóry. Ten peeling stosuje się również przed peelingiem kwasem TCA, by dokładnie oczyścić skórę.
 • Peeling kwasem glikolowym o stężeniach 50% i 70% - W odróżnieniu od peelingu kwasem glikolowym o mniejszym stężeniu, peeling ten złuszcza wszystkie warstwy naskórka. Jego działanie jest podobne do tego pierwszego, jednak dzięki wyższemu stężeniu kwasu glikolowego, uzyskany efekt jest silniejszy.
 • Złuszczanie kwasem TCA - Zabieg kwasem TCA polega na średnio głębokim lub głębokim złuszczeniu naskórka. Stosuje się go przy leczeniu przebarwień słonecznych na ciele, zmniejszeniu blizn potrądzikowych, spłycaniu zmarszczek, leczeniu brodawek łojotokowych.
Przeciwwskazania do wykonania peelingu chemicznego

Niestety, nie każdy pacjentka czy pacjent może poddać się tego rodzaju zabiegom. Głównym przeciwwskazaniem są infekcje skórne w aktywnej formie (np. opryszczka), ciemne zabarwienie skórne (wysoki fototyp), leczenie ogólne retinoidami w ciągu kilku poprzednich miesięcy, ponadto planowany wyjazd w rejony o silnym nasłonecznieniu (przeciwwskazana jest ekspozycja na słońce w ciągu 2 tygodni od wykonania peelingu). Inne to:

 • alergie skórne,
 • skłonność do bliznowców,
 • ciąża i karmienie piersią,
 • ciężka postać trądziku,
 • doustna terapia witaminą A.
ceny peelingu chemicznego
 • $300 peeling średnio głęboki
 • $500 peeling głęboki