BOTOX® - co to jest?
BOTOX®, tak brzmi najbardziej rozpowszechniona nazwa handlowa toksyny botulinowej. BOTOX® jest najpopularniejszym środkiem do wygładzania zmarszczek, głównie w górnej części twarzy. Pierwsze badania nad klinicznym zastosowaniem toksyny botulinowej prowadzono w latach 50. i 60. Wtedy to zorientowano się, że małe dawki leku powodują czasowe zwiotczenie mięśni. W latach 70. lek ten po raz pierwszy zastosowano w leczeniu zeza. Uzyskane zwiotczenie mięśni kierujących ruchem gałki ocznej spowodowało korektę tej wady.
Następnie toksynę botulinową zaczęto stosować do leczenia różnego rodzaju skurczów mięśniowych, tików na twarzy, spazmów strun głosowych itp. W latach 90. odkryto, że BOTOX® blokuje nadmierne pocenie się. Lek ten znalazł także zastosowanie w leczeniu porażenia dziecięcego. W 1989 roku FDA (amerykańska agencja d/s leków) oficjalnie zatwierdziła BOTOX® do użytku medycznego.
Na początku lat 90. opublikowane zostały pierwsze doniesienia na temat kosmetycznego zastosowania BOTOX®-u do wygładzania nadmiernych linii zmarszczek na czole i wokół oczu. W 2002 roku BOTOX® został zatwierdzony przez FDA do leczenia zmarszczek i do ogólnego zastosowania w medycynie estetycznej. Był to przełomowy moment dla medycyny estetycznej, gdyż od tego czasu zabiegi przy użyciu BOTOX®-u zaczęły cieszyć się niespotykaną popularnością, najpierw wśród aktorów i artystów, a następnie wśród całego społeczeństwa.
BOTOX® blokuje przechodzenie impulsów nerwowych z końcówek nerwów do mięśni. Mięśnie tracąc możliwość reakcji, nie kurczą się i wygładzają zmarszczki. BOTOX® działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas. Skóra wygładza się stopniowo, dzięki czemu poddająca się zabiegowi pacjentka ma czas przyzwyczaić się do następujących zmian pozabiegowych.
BOTOX® wstrzykiwany jest przy użyciu jednorazowej strzykawki, zaopatrzonej w bardzo cienką igłę, w małych ilościach i w kilku miejscach. Zabieg nie jest nadmiernie bolesny i nie wymaga znieczulenia. Dla pacjentek szczególnie wrażliwych na ból można zastosować krem znieczulający lub chwilowe ochłodzenie miejsca zabiegu.
Długość zabiegu zależy od liczby leczonych miejsc i ich rozległości. Bezpośrednio po zabiegu można podjąć normalną aktywność. BOTOX® zaczyna działać po 2-3 dniach od wstrzyknięcia. Pełen efekt leczenia jest widoczny po upływie jednego lub dwóch tygodni.
Efekt zabiegu utrzymuje się około około 4-6 miesięcy w zależności od indywidualnych predyspozycji organizmu. Przy regularnym stosowaniu efekt BOTOX® utrzymuje się rok lub dłużej.
Zastrzyki z BOTOX®-u są najczęściej stosowanymi zabiegami wśród wszystkich zabiegów medycyny estetycznej. W roku 2010 tylko w Stanach Zjednoczonych wykonano 10.2 mln zabiegów z zastosowaniem BOTOX®-u Komplikacje po zabiegu występują bardzo rzadko i są chwilowe, ustępując po krótkim czasie. Najbardziej niepożądane dolegliwości po zabiegu to: zaczerwienienie w miejscu zastrzyku, mały siniak, lekkie opuchnięcie, ból głowy czy osłabienie mięśni.
Przeciwwskazania do kuracji BOTOX®-em są względne. Należą do nich m.in: ciąża, karmienie piersią, zaburzenia układu sercowo-naczyniowego i nerwowego oraz choroby mięśni.