07.03.23
Zapraszamy na prosty ale efektowny zabieg powiększenie ust!
Powiększanie ust może być zabiegiem kosmetycznym, który niektórym osobom pomaga poprawić ich wygląd i poczuć się pewniej we własnej skórze. Pełniejsze usta są często uważane za cechę pożądaną, a powiększenie ust może pomóc w uzyskaniu takiego efektu. więcej»

KONTAKT


Blog

HomeBlog › Odkrywanie metabolicznych korzyści ćwiczeń fizycznych - już po 12 minutach!

Odkrywanie metabolicznych korzyści ćwiczeń fizycznych - już po 12 minutach!

02.05.2021

Na podstawie: Anthony L. Komaroff, MD, Nayor M., "Circulation 2020", z poniżej opisanych badań wynika, że wiele metabolitów we krwi zmieniło się znacząco na korzyść podczas 12-minutowej serii ćwiczeń.

Wiadomo już od dawna na podstawie badań epidemiologicznych i klinicznych, że regularne ćwiczenia fizyczne chronią przed chorobami układu krążenia. Przypuszczalnie korzyści sercowo-naczyniowe wynikają ze zmian poziomów różnych metabolitów wywołanych wysiłkiem fizycznym, ale czym są te metabolity?

Zespół specjalistów z Framingham Heart Study prowadzący te badania zmierzył 588 metabolitów we krwi przed i bezpośrednio po 12 minutach ćwiczeń na rowerze u 411 uczestników. Okazało się, że to stosunkowo krótkie ćwiczenie spowodowało znaczne zmiany w poziomach ponad 80% metabolitów. Spadły poziomy wielu metabolitów związanych z insulinoopornością, a metabolity związane z lipolizą, biodostępnością tlenku azotu i indukcją brązowego tłuszczu wzrosły. Odkrycia zostały przetestowane i potwierdzone w drugiej grupie 783 uczestników.

Korzystne zmiany metaboliczne obserwowano we wszystkich grupach wiekowych, ale były mniej wyraźne u osób z wyższym wskaźnikiem masy ciała.

Zidentyfikowano zdrowe i niezdrowe "sygnatury metaboliczne" w odpowiedzi na wysiłek, na podstawie różnych miar, takich jak maksymalne zużycie tlenu podczas ćwiczeń, szczytowe tętno, itp. Cztery z "nie zdrowych" wskaźników, które obniżyły się były związane z wyższą, ogólną śmiertelnością.

KOMENTARZ

Byłem szczerze zaskoczony, widząc tak dramatyczne zmiany w poziomach metabolitów już po 12-minutowym schemacie ćwiczeń. Naukowcy nie zbadali trwałości tych zmian. Prawdopodobnie zostanie to przetestowane w przyszłości, podobnie jak zdolność różnych schematów ćwiczeń (tj. rodzajów, czasu trwania i częstotliwości ćwiczeń) do osiągnięcia maksymalnie korzystnych zmian metabolicznych korzystnych dla zdrowia.