30.04.24
Agnieszka radzi: zmysłowe usta na wiosnę!
Dlaczego teraz warto zdecydować się na powiększenie ust? Wraz z nadejściem wiosny, wiele osób zaczyna zwracać uwagę na swoje wygląd, a jednym z elementów, które mogą znacząco wpłynąć na urok osobisty, są pełne i kształtne usta. Po chłodnej zimie, kiedy skóra może być bardziej podatna na suchość, zabieg powiększenia ust może być doskonałym sposobem na więcej»

KONTAKT


Blog

HomeBlog › Jaki masaż wybrać?

Jaki masaż wybrać?

09.11.2020

Jaki masaż wybrać? Wszystko zależy od potrzeb pacjenta. Jeśli pacjent zmaga się z dolegliwościami bólowymi, może pomóc masaż tybetański lub leczniczy. Na obrzęki najlepszy jest drenaż limfatyczny.

Z badań wynika, że najczęściej wybieramy się na masaż z powodu bólu pleców oraz po to, aby się rozluźnić. Masaż jest najskuteczniejszym sposobem łagodzenia bólu i napięcia pleców.

Najnowsze badania dowodzą, że masaż doskonale działa na psychikę i obniża poziom kortyzolu. Zauważono spadek poziomu lęku oraz liczby objawów depresji wśród ludzi cierpiących na zaburzenia lękowe. Najistotniejsze było to, że u masowanych pacjentów obniżał się poziom kortyzolu, hormonu stresu, którego nadmiar ma na nasz organizm tak negatywny wpływ, że jest nazywany „zabójcą”. To potwierdziło zresztą wcześniejsze wyniki badań prowadzonych przez badaczy Rapaporta, którzy zauważyli że poziom kortyzolu bardzo się obniża po masażu. Z drugiej pozytywnej strony masaż podnosi poziom serotoniny, która pomaga nam zasypiać i koi nerwy.

Dotychczas zwracano uwagę głównie na korzyści fizyczne, jak na przykład ograniczanie bólu mięśni lub pleców. Teraz lista robi się dłuższa, bo okazuje się, że masaż wspiera także system odpornościowy i dobrze wpływa na naszą kondycję psychiczną, a także pomaga lepiej spać. Wszystko to powoduje, że coraz częściej zaleca się go jako remedium na wiele dolegliwości. Remedium, które ma też taki atut, że nawet jeżeli nie pomoże, to jest przyjemne.

Jak wybrać odpowiedni rodzaj masażu.

Masaż leczniczy:

To zabieg terapeutyczny. Dlatego na początku warto sprawdzić samego masażystę i jego kompetencje. W tego rodzaju masażu wykorzystuje się techniki znane z masażu klasycznego, ale w grę wchodzi także terapia manualna. Stosuje się go, aby złagodzić sztywność, ból i napięcie mięśni. Poza tym ważne jest tu także łagodzenie napięcia psychicznego. Masaż leczniczy często jest także uzupełnieniem rehabilitacji. Daje doskonałe rezultaty przy schorzeniach lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa. Dodatkową korzyścią jest lepsze ukrwienie obszarów masowanych, usunięcie zastojów żylnych i limfatycznych oraz pobudzenie procesów przemiany materii. Masaż leczniczy polecany jest dla osób z bólami mięśniowymi, sztywnością w ciele, napięciami mięśniowymi i dolegliwościami związanymi z kręgosłupem. Szczególnie po wypadkach i urazach. Przyspiesza regenerację i zmniejsza ból.

Masaż sportowy:

To masaż nie tylko dla sportowców, choć nazwa ma tu oczywiście znaczenie. Jego głównym zadaniem jest przyśpieszenie regeneracji mięśni. Techniki masażu sportowego mają także poprawiać krążenie krwi w naczyniach włosowatych tkanki mięśniowej (chodzi o transport substancji odżywczych i szybszą naprawę mięśni) oraz usprawnić uwalnianie w organizmie takich związków jak prostaglandyny, które odgrywają dużą rolę w procesie gojenia tkanek. Masaż sportowy wykorzystuje klasyczne metody masażu leczniczego, ale jest wykonywany zdecydowanie silniej i energiczniej. Wszystko dlatego, że jego celem jest przygotowanie ciała do wysiłku oraz osiągania maksymalnych wyników sportowych, usuwania bólu mięśniowego, napięć bądź likwidacji kontuzji. To także podstawowy element odnowy biologicznej. Jest to masaż dla osób, które potrzebują regeneracji mięśniowej.

Masaż Lomi Lomi:

Lomi Lomi wywodzi się ze starożytnej polinezyjskiej filozofii uzdrawiania. Jest to delikatny, prosty masaż wykonywany przez wiele pokoleń po to, by dać odprężenie i pomóc w powrocie do zdrowia. Technika ta wykorzystuje posuwiste, płynne ruchy oraz masaż głęboko położonych tkanek, by wspomóc przepływ krwi, złagodzić naprężenia i napięcia. Masaż technika Lomi Lomi przede wszystkim relaksuje. Zadaniem masażu jest redukcja napięcia mięśniowego w sposób bezbolesny. Masaż jest kompleksowy (żadna część ciała nie zostaje pominięta) i trwa aż dwie godziny. Jest to masaż dla osób, które chcą się odstresować, rozluźnić całe ciało i zrelaksować. Spokojne ruchy i długi czas trwania uspokaja i wprowadza w trans. Po zakończeniu pacjent jest wyciszony, rozluźniony i uspokojony.

Masaż tybetański:

Masaż ten jest naturalną formą walki z bólem, która jest stosowana w medycynie tybetańskiej. Koncentruje się na uwalnianiu napięć mięśniowych i blokad w przepływie energii. Często łączy się z terapią manualną, nastawianiem kręgosłupa itp. Masaż tybetański leczniczy skupia się na konkretnych odcinkach ciała, które wykazują zmiany patologiczne. Inną odmianą jest masaż tybetański odprężający. Jest to terapia ogólna, uwalniająca z napięcia, bez precyzyjnie postawionej diagnozy. Nie zabraknie tu również uciskania konkretnych punktów odpowiedzialnych za układ nerwowy, mięśniowy itp. Jest to nie tylko przyjemne, ale również skuteczne. Techniki masażu pomagają zwalczyć różne dolegliwości, likwidują napięciowe bóle głowy, łagodzą rwę kulszową i bóle lędźwiowe.

Masaż Shiatsu:

To masaż, który pochodzi z Japonii. Dosłownie znaczy – „nacisk palców” i polega właśnie na uciskaniu wybranych części ciała. Celem jest odblokowanie energii. W masażu chodzi o przywrócenie równowagi Qi poprzez wpływ na układ szlaków energetycznych (zwanych meridianami). Masaż jest raczej delikatny, a terapeuta używa nie tylko palców, ale także całych dłoni. Rozciąga, wykonuje ruchy odwodzące i obrotowe stawów. W trakcie masażu pozostaje się w luźnym ubraniu i leży na macie. Sesja trwa około 1h.

Masaż ciepłymi kamieniami:

Najczęściej oferowany jest przez gabinety odnowy biologicznej, a jego głównym zadaniem jest przyśpieszenie procesu regeneracji organizmu. Do masażu używa się specjalnych bazaltowych kamieni pochodzenia wulkanicznego, które dzięki wieloletniej i naturalnej obróbce falami morskimi mogą być używane do celów terapeutycznych. Są one specjalnie dobrane pod względem kształtu. Ciepłe kamienie mają zastosowanie termoterapeutyczne, poza tym łączy się tu techniki masażu klasycznego oraz drenażu limfatycznego. Masaż jest spokojny i bardzo relaksujący.

Drenaż albo masaż limfatyczny:

Jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia obrzęków limfatycznych. Ponadto pomaga walczyć z cellulitem. Dodatkowo doskonale poprawia metabolizm, pobudza układ limfatyczny oraz wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn. Podczas masażu stosuje się różne techniki jak ugniatanie przepychające, uciski oraz wyciskanie. Wszystko to przeprowadza się wzdłuż naczyń limfatycznych albo w kierunku najbliższych węzłów chłonnych. Taki masaż jest idealny po zabiegu chirurgicznym aby zmniejszyć obrzęk i poprawić gojenie. Masaż limfatyczny pomaga pozbyć się nadmiaru płynu, limfy i obrzęku a tym samym przyspiesza proces gojenia. Masaż limfatyczny polecany jest dla osób z problemami z obrzękami oraz tzw. ciężkimi nogami, dla osób ze słabym krążeniem (zapobiega powstawaniu żylaków) oraz dla tych, którzy chcą wzmocnić organizm po chorobie lub zlikwidować skurcze i bóle w nogach.

Zapraszamy na masaż osoby ze schorzeniami reumatologicznymi, chorobami ustrojowymi, po wypadkach lub stresie.