30.04.24
Agnieszka radzi: zmysłowe usta na wiosnę!
Dlaczego teraz warto zdecydować się na powiększenie ust? Wraz z nadejściem wiosny, wiele osób zaczyna zwracać uwagę na swoje wygląd, a jednym z elementów, które mogą znacząco wpłynąć na urok osobisty, są pełne i kształtne usta. Po chłodnej zimie, kiedy skóra może być bardziej podatna na suchość, zabieg powiększenia ust może być doskonałym sposobem na więcej»

KONTAKT


Blog

HomeBlog › Brodawka - łagodny, chociaż niechciany intruz na skórze

Brodawka - łagodny, chociaż niechciany intruz na skórze

09.19.2019

Brodawki mogą wyraźnie różnić sie wielkością i kształtem. Miewają też niepokojące nierówne brzegi. Wszelkiego rodzaju narośla i zmiany skórne należy pokazać specjaliście celem ostatecznego rozpoznania co do charakteru intruza na skórze. Czasem i lekarz musi wesprzeć się szczegółową diagnostyką (w tym histopatologią), aby rozpoznanie było właściwe i aby podjęto właściwą decyzję co do procesu leczenia powstałych zmian skórnych.

Brodawki mogą pojawić się wszędzie, nawet na podeszwach stóp. Wyjątkowo niemile widziane są na twarzy, gdyż z pewnością nie dojają urody. Tylko tak zwane (wirusowe) brodawki wymagają leczenia, pozostałe usuwa się, jeśli wyrażnie przeszkadzają właścicielowi.

Większość brodawek swoją nazwę zawdzięcza przyczynie ich powstania - wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Tylko brodawka łojotokowa nie zalicza sie do tej grupy (wciąż nie wiadomo, skąd dokładnie sie bierze) i ma niewiele wspólnego z innymi brodawkami, np. kurzajkami, czyli brodawkami zwykłymi. Jest zmianą nowotworową, ale łagodną, bez skłonności do przekształcenia sie w raka.

Brodawki i ich rodzaje:

  • brodawki zwykłe - mogą pojawić sie na dowolnych częściach ciała, jednak najczęściej pojawiają sie na dłoniach i stopach
  • brodawki płaskie - zazwyczaj pojawiają sie na twarzy i czole, są powszechne u dzieci, mniej u nastolatków, a rzadziej u osób dorosłych
  • brodawki płciowe - zwykle lokalizują się w okolicach genitaliów męskich i żęńskich, po wewnętrznej stronie ud, a rzadziej również w okolicach odbytu i w pochwie
  • brodawki stóp - znajdują się na podeszwach stóp
  • brodawki podpaznokciowe - pojawiają się wokół paznokcia lub pod nim

Znamy około 100 typów brodawczaka ludzkiego i większość nie jest grożna, chociaż sprzyja powstawaniu szpecących zmian. Wyjątek stanowią te, które atakują narządy płciowe - mogą nawet prowadzić do rozwoju raka, np; szyjki macicy. Tym razem jednak skupimy się na intruzach skóry, łagodnych, choć nieładnych. Przypominając, że profilaktycznie, po lecie wszystkie zmiany skórne powinien obejrzeć lekarz. Według statystyk, nawet charakterystycznego zdawałoby się czerniaka, nie potrafimy rozpoznać samodzielnie.

Brodawki najczęściej są okrągłe i mają charakter rogowaciejącego narośla (skóra je pokrywająca nienaturalnie wysycha, jest twarda, nieprzyjemna w dotyku). Mogą mieć kilka milimetrów, ale trafiaja się egzemplarze znacznie większe, kilkucentymetrowe. Zazwyczaj są ciemniejsze od koloru skóry, brazowe. Poniewaź jednak zdarzają się przypadki brodawek o niereguralnym kształcie i bardzo ciemne, bywają one źródłem niepokoju. Tak więc zamiast martwić sie na zapas, odwiedzić trzeba lekarza, by ocenił charakter zmiany. Nawet i te groźne łatwiej unicestwić i skutecznie leczyć, jeśli trafi się do lekarza stosunkowo szybko.

Brodawki mogą rosnąć i zmieniać barwę. Najczęściej dotyczy to osób około 40. roku życia. Chociaż i wtedy najczęściej nie są groźne, raczej dokuczliwe (zahacza się nimi o ubrania).

Laserowe usuwanie brodawek

Lasery z powodzeniem wykorzystywane są w medycynie już od wielu lat. W leczeniu brodawek wykorzystuje się intensywną wiązkę zogniskowanego światła lasera. Laser można stosować w dowolnym obszarze naszego ciała. Co więcej, wielu pacjentów uważa, że zabiegi laserowe są mniej bolesne aniżeli inne metody usuwania brodawek, takie jak cięcie chirurgiczne, albo zamrożenie brodawek, za pomocą ciekłego azotu.